Podłoga laminowana czy winylowa – czym się różnią?
Zarówno panele laminowane, jak i panele winylowe to doskonały materiał na stylową podłogę. Charakteryzują się dość szerokim wzornictwem i są stosunkowo wytrzymałe. W przypadku paneli laminowanych wiele zależy od ich klasy – im wyższa, tym oczywiście są lepsze.
Największa różnica pomiędzy panelami laminowanymi, a winylowymi związana jest z materiałami, z jakich zostały wyprodukowane. Laminowane to płyta HDF lub MDF, która pokryta jest tłoczonym papierem. Panele winylowe to natomiast płytki złożone z kilku warstw PCV i winylu, które są zadrukowane i pokryte dodatkową warstwą ochronną.
Ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane, panele winylowe są bardziej trwałe i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także zadrapania i zarysowania. Panele laminowane mają natomiast różne klasy ścieralności – im niższa, tym ryzyko zadrapania czy uszkodzenia jest znacznie wyższe.
Oprócz wytrzymałości i ścieralności ważna jest także odporność na wilgoć. To ona decyduje, w jakich pomieszczeniach mogą zostać zastosowane. Podłoga laminowana w odróżnieniu od winylowej nie jest odporna na wodę – odkształca się, matowieje i wypacza, co znacznie wpływa na aspekt wizualny podłogi.
Winylowy zawrót głowy czy klasyczny laminat?
Jednym ze znaczących aspektów podczas wyboru podłogi jest jej odbiór w dotyku. Większość materiałów porównywana jest do klasycznych podłóg drewnianych, które są ciepłe. Takie też są panele winylowe, które doskonale imitują drewnianą podłogę. Laminowane są chłodniejsze, ale nadal znacznie cieplejsze i bardziej elastyczne niż płytki ceramiczne.
Oba rodzaje podłogi mają dobre właściwości akustyczne, choć winylowe są odrobine lepsze, ponieważ są też elastyczne, a zatem nie przenoszą odgłosów. Nie trzeba również układać pod nimi maty wygłuszającej, która jest niezbędna w przypadku paneli laminowanych.
Wśród paneli winylowych jest także wiele wzorów – od klasycznych desek, poprzez kamienie i marmury do marokańskich płytek ceramicznych. To sprawia, że można je dopasować bez problemu zarówno do łazienki, która utrzymana jest w klimacie południowym, jak i do eleganckiego salonu w stylu anglikańskim.
Panele laminowane z kolei najczęściej imitują klasyczne deski podłogowe oraz parkiety – dodatkowo w przypadku niskiej klasy jakości produktu nie mogą zostać zastosowane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, do jakich zalicza się łazienka.
Wygoda w domu, a rodzaj podłogi
W nowym budownictwie coraz większą popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe – do tej pory stosowano je tylko w przypadku płytek ceramicznych, ale z powodzeniem mogą one zostać zastąpione przez panele winylowe, które są nie tylko stabilne, ale dodatkowo znakomicie przewodzą ciepło.
W przypadku paneli laminowanych ogrzewanie podłogowe może zostać zastosowane tylko w przypadku wybranych laminatów (mają one specjalne oznaczenia), w innym przypadku niestety nie przewodzą właściwie ciepła.
Zestawiając ze sobą panele laminowane oraz panele winylowe, w większości aspektów panele winylowe są lepsze – trwalsze, lepiej przewodzą ciepło oraz nadają się do każdego rodzaju pomieszczeń. Za wyborem paneli winylowych przemawia także różnorodność wzorów, które pasują do każdego stylu aranżacyjnego.
Znacznie lepsze parametry oznaczają także wyższą cenę, ale panele winylowe ze względu na swoją wyjątkową trwałość wymagają znacznie rzadszej wymiany, a zatem w perspektywie czasu jest to duża oszczędność, która również powinna mieć wpływ na ostateczny wybór podłogi.
Montaż paneli winylowych oraz paneli laminowanych
Zarówno panele laminowane jak i winylowe układa się w podobny sposób, czyli w tak zwanym systemie podłogi pływającej, mocując ze sobą panele na tak zwany klik. Panele winylowe posiadają różne rodzaje zamków, a zatem można je montować w systemie 5G (czyli układać je pojedynczo) lub 2G (polega on na wpinaniu pod kątem całych rzędów paneli). Oprócz montażu na klik, panele winylowe można również montować na klej.
W każdym przypadku należy stosować się do wskazań producenta, ale podłoże powinno być suche, stosunkowo równe i czyste. Kładzie się na nie podkład podłogowy, który zapewnia stabilność oraz wygłusza podłoże – warto także zwrócić uwagę na to, że wiele paneli winylowych posiada już zintegrowany podkład akustyczny, co znacznie wpływa na czas montażu i komfort użytkowania.
Oba rodzaje podłóg można ułożyć samodzielnie, a zatem ich montaż jest naprawdę łatwy i nie wymaga dużych nakładów finansowych.
Ostateczny wybór zależy zatem przede wszystkim od przeznaczenia, ale też i od oczekiwanej przez nas trwałości – jeśli podłoga ma przetrwać lata, zdecydowanie lepszym wyborem będą panele winylowe, które charakteryzuje nie tylko naturalne ciepło, ale też i szeroka gama wzorów pasujących tak do łazienki i kuchni, jak i do salonu i pokoju dziecięcego.