Czym jest wykładzina PCV? Wady i zalety nowoczesnego i trwałego pokrycia posadzek
Urządzając dom oraz mieszkanie skupiamy się na wyborze koloru ścian czy designie mebli, tymczasem to podłoga powinna być na pierwszym miejscu. Przede wszystkim jest najbardziej narażona na zniszczenia, a ponadto – jej zmiana jest znacznie trudniejsza w perspektywie czasu, a zatem wzór i faktura jakie się na niej znajdą będą nam towarzyszyć znacznie dłużej. Materiałów, jakie mogą stworzyć nietuzinkowy klimat w domu jest wiele, a jednym z nich jest wykładzina PCV. Czym dokładnie jest oraz jakie są jej rodzaje i przede wszystkim – zalety?
Podłoga pełni wiele ważnych funkcji – jest elementem, po którym się poruszamy, izoluje od zimnej posadzki, wreszcie jest elementem dekoracyjnym, który razem z meblami i innymi dodatkami będzie pełną formą aranżacji wnętrz. Dlatego też wybór materiałów, jakimi zostanie pokryta powinien być przemyślany i dopasowany do potrzeb. Może warto klasyczne deski i parkiety zastąpić wykładziną PCV – niezwykle trwałą i elegancką?
Materiały idealne na podłogę – od klasycznej deski po wykładzinę PCV
Do najbardziej klasycznych podłóg zalicza się podłogi drewniane. Są stosunkowo trwałe i łatwe w eksploatacji. Również ich konserwacja jest dość prosta bowiem w głównej mierze wymaga czasowego cyklinowania, uzupełnienia ubytków i ponownego lakierowania. Na rynku dostępnych jest wiele form podłóg drewnianych – to klasyczne dechy, parkiety czy deski warstwowe, które pasują do każdego rodzaju wnętrz. Ich wadą jest przede wszystkim cena, która w zależności od surowca może być naprawdę wysoka.
Innym, bardzo popularnym materiałem na podłogę jest gres. Jest jeszcze trwalszy od desek, ale w porównaniu do nich – zimny, przez co wymagane jest ogrzewanie podłogowe lub chodniki i dywany, które będą izolować stopy od chłodnego podłoża. Z tego względu gres najczęściej stosowany jest w pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienka czy przedpokój, bowiem łatwo utrzymać go w czystości i nie niszczy się tak szybko, jak lakierowane drewno.
Coraz większą popularnością cieszą się także panele winylowe, które są stosunkowo trwałe, ciepłe, ale też i łatwe w montażu. Mnogość wzorów i kolorów sprawia zaś, że można dopasować je do każdego wnętrza. Warto jednak pomyśleć także nad doskonałą alternatywą, czyli wykładziną PCV, która ma bardzo dużo zalet i odznacza się trwałością.
Wykładzina PCV – nowoczesna i trwała podłoga
Na pierwszy rzut oka wykładzina PCV przypomina popularne niegdyś linoleum. Oczywiście, jest stosunkowo podobne, ale wykładzinę PCV wyróżnia sposób wykonania, kilkuwarstwowa struktura, co zaś sprawia, że ma ona wyjątkowe walory użytkowe, a najważniejszym jest trwałość.
Wykładziny PCV wyróżniają się wyjątkowym designem dopasowanym do potrzeb właścicieli domów i mieszkań oraz odpornością na ścieranie czy uszkodzenia mechaniczne. Zapewniają też znakomitą izolację termiczną i akustyczną, są antypoślizgowe i łatwe w utrzymaniu czystości, co również przemawia na ich korzyść.
Jakie są rodzaje wykładziny PCV?
Wyróżnia się dwa rodzaje wykładzin PCV – homogeniczną oraz heterogeniczną. Ta pierwsza to klasyczna wykładzina PCV, która jest wykonana z jednej warstwy materiału i ma jednolitą strukturę. Wykładzina heterogeniczna to inaczej wykładzina winylowa, wielowarstwowa pokryta akrylem, który stanowi też warstwę dekoracyjną.
Oba rodzaje wykładzin PCV są bardzo trwałe i proste w konserwacji. Można je stosować w każdym rodzaju pomieszczeń, ponieważ nie pochłaniają wilgoci, dlatego też sprawdzą się także w kuchni czy łazience. Wykładziny PCV stanowią doskonałą warstwę izolującą, a ponadto chronią przed utratą ciepła, dlatego też są jedną z najlepszych alternatyw dla klasycznych desek podłogowych.
Komfort, łatwość w utrzymaniu i wyjątkowy design, czyli zalety wykładziny PCV
Wyjątkowa trwałość oraz łatwość w utrzymaniu czystości to najważniejsze atuty wykładziny PCV. Doskonale sprawdzi się ona w domach, gdzie są małe dzieci, ponieważ jest antypoślizgowa, a zatem nie ma ryzyka wypadku i nagłego stłuczenia.
Wykładziny PCV są również wybierane ze względu na atrakcyjny i szeroki wybór wzorów. Może ona bowiem imitować podłogę dębową, betonową, jak i klasyczne płytki podłogowe pasujące do pomieszczeń w stylu retro.
Dobra izolacja akustyczna to z kolei ogromny plus dla mieszkańców domów wielorodzinnych, którzy chcą wygłuszyć swoje mieszkanie, a także szukają trwałego materiału w pomieszczeniach narażonych na zniszczenia, jak halle czy wiatrołapy, a także dla właścicieli zwierząt, które niszczą podłogi.
Wykładzina PCV jest doskonałą alternatywą dla klasycznych podłóg – podobnie, jak one nadaje wnętrzom wyjątkowego uroku, ale przede wszystkim odznacza się wyjątkową trwałością i łatwością w utrzymaniu czystości, co jest niezwykle ważne dla osób mierzących się z alergiami. Można stosować ją w każdym pomieszczeniu, co jest istotne w przypadku małych mieszkań – dzięki zastosowaniu jej w całym mieszkaniu zniwelowane zostają odcięcia, które wizualnie pomniejszają całą przestrzeń.